W obecnych czasach dbałość o środowisko naturalne jest jednym z ważniejszych aspektów przy budowie domu. Coraz więcej osób marzy o tym, by mieć swój własny, ekologiczny dom i móc żyć w zgodzie z naturą. Czym jest gospodarstwo ekologiczne i dlaczego warto zainwestować w jego budowę?
Ekologiczny dom – co to jest?
Zacznijmy od tego, czym tak naprawdę jest ekologiczny dom. Przede wszystkim takie budynki wiążą się z wysoką efektywnością energetyczną, która powala na minimalizację zużycia energii. To istotny trend w XXI wieku, zwłaszcza w państwie takim jak Polska, gdzie spora część energii elektrycznej wciąż pochodzi ze spalania węgla.
Po części właśnie ze względu na rosnące rachunki coraz więcej osób jest zainteresowanych budową ekodomu, który posiada doskonałą izolację cieplną, szybko się nagrzewa i przez długi czas utrzymuje temperaturę. To powód, dla którego w ostatnich latach znacznie wzrosło zainteresowanie technologią szkieletową, która od lat cieszy się popularnością w Kanadzie czy krajach skandynawskich.
Ekologiczny dom to również taki, który powstał z poszanowaniem środowiska naturalnego. Tyczy się to przede wszystkim uwzględnienia lokalnego ekosystemu w planach budowy, ale również stosowaniu rozwiązań i materiałów przyjaznych dla środowiska. W końcu im mniej odpadów wyprodukujemy w czasie budowy domu, tym mniejsze obciążenie dla środowiska.
To również przemawia na korzyść domów drewnianych, zbudowanych z prefabrykatów. Zarówno pozyskanie, eksploatacja, jak i ograniczenie produkcji odpadów wypadają w tym wypadku korzystniej niż w przypadku domów murowanych. Dodatkowo, nowoczesne technologie obróbki drewna pozwalają zmniejszyć ilość strat w materiale, a wszelkie odpady są pełnowartościowymi surowcami energetycznymi, które można w późniejszym czasie ponownie wykorzystać.
Fotowoltaika – ekodom z zieloną energią
Odnawialne źródła energii również cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością. Montaż paneli fotowoltaicznych nie tylko pozwala uniezależnić się od zewnętrznych dostaw energii i przyoszczędzić na rachunkach za prąd i ogrzewanie. To także możliwość ekologicznego pozyskania energii z promieni słonecznych i ograniczenie tym samym zużycia tradycyjnej energii elektrycznej pozyskanej ze spalania węgla. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest fakt, że gospodarstwo ekologiczne wyposażone w fotowoltaikę jest bardziej atrakcyjne dla ewentualnych kupców. Dzięki temu chcąc sprzedać dom w późniejszym czasie możemy zażądać wyższej ceny.
Panele fotowoltaiczne nie emitują żadnych zanieczyszczeń i są czystym źródłem energii. Nawet jeśli zajdzie konieczność ich wymiany lub likwidacji, można poddać je recyklingowi, dzięki czemu nie ucierpi środowisko naturalne.
Powiązane tematy
Nowoczesna ekspozycja w fotografii
Przezroczyste panele słoneczne na szklarni
Co musisz wiedzieć o wydobywaniu (kopaniu) kryptowalut?